28 липня 2022 року адміністративна колегія Північного міжобласного територіального відділення АМКУ прийняла рішення, яким визнала дії
виконавчого комітету Житомирської міської ради (Виконком) порушеннями законодавства
про захист економічної конкуренції, у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування та делегування повноважень органу місцевого самоврядування на ринку провадження підприємницької діяльності в тимчасових спорудах торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення. Виконком прийняв рішення від 21.09.2016 № 887, яким затверджено Порядок визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення для провадження підприємницької діяльності в утриманні об’єктів благоустрою на території Житомира.
Дане рішення, зокрема, передбачає, що КП «Інспекція з благоустрою м. Житомира» Житомирської міської ради (Підприємство), яке є учасником ринку провадження підприємницької діяльності в тимчасових спорудах, буде виконувати функції органу місцевого самоврядування в частині укладання з власниками тимчасових споруд (ТС) договорів про пайову участь в утриманні об’єктів благоустрою, розраховувати її розмір та контролювати її сплату власниками ТС. Крім того, вказаним рішенням зобов’язано власників ТС укладати з Підприємством договори про пайову участь в день отримання власником ТС паспорта прив’язки або схеми розміщення ТС, та встановлено заходи та механізм впливу відносно власників ТС за порушення умов договорів про пайову участь, які передбачають в тому числі анулювання паспорта прив’язки (схеми розміщення, акта прийняття в експлуатацію) тимчасової споруди та її демонтаж.
Також Виконком прийняв рішення від 03.11.2011 № 671 (з подальшими змінами
та доповненнями), яким Підприємству делеговано функції органу місцевого самоврядування в частині контролю за станом благоустрою та утримання територій населених пунктів, інженерних споруд та об’єктів, підприємств, установ та організацій. Цим же рішенням Підприємство уповноважено видавати дозволи, а юридичних та фізичних осіб зобов’язано одержувати дозволи на виконання робіт, які передбачають земляні роботи, пов’язані з порушенням благоустрою міста.
При цьому, Підприємством за видачу дозволів стягується відповідна плата, в той час як законодавством України визначено, що дозвіл має надаватись виконавчим комітетом міської ради на безоплатній основі.
Згідно з рішенням Виконком зобов’язано у двомісячний строк припинити вказані порушення законодавства про захист економічної конкуренції.